Лікування ОКР
Сучасні методи включають психотерапію (зокрема, когнітивно-поведінкову терапію), медикаментозне лікування та підтримку спеціалістів. Якщо ви або ваші близькі стикаєтесь із симптомами...

Сучасні методи включають психотерапію (зокрема, когнітивно-поведінкову терапію), медикаментозне лікування та підтримку спеціалістів. Якщо ви або ваші близькі стикаєтесь із симптомами...
Обсесивно-компульсивний розлад є однією з найбільш складних психічних проблем, яка впливає на повсякденне життя та емоційний стан людини. Люди з ОКР часто переживають нав’язливі думки та відчуття, що змушують їх виконувати повторювані дії чи ритуали. Це може серйозно обмежувати їх можливості та перешкоджати нормальному функціонуванню в соціумі та на роботі. Однак, із правильно підібраним лікуванням, ОКР можна контролювати та навіть повністю подолати. Лікування ОКР включає поєднання психотерапевтичних методів і медикаментозного підходу, що дозволяє знизити симптоми, відновити внутрішню гармонію та повернути контроль над своїм життям.
Кожен з нас мав в житті досвід, коли в голові крутиться якась навʼязлива думка, вона дратує, заважає, та проходе певний час і вона, сама собою, може минути або ми забуваємо про неї. Інколи, це може бути якась пісня і тоді ми ходимо, наспівуємо її! Також, ми маємо різні звички, ритуали, які обовʼязково робимо в будні чи щовихідні, як от пʼєм каву зранку. Та все це, далеко, не є якимось розладом.
Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) – це розлад, який складається з обсесій, навʼязливих ірраціональних болючих думок, які постійно прокручуються в голові, та компульсій – навʼязливих дій, ритуалів, які людина вимушено повторює, бо вони приносять полегшення у внутрішніх переживаннях. Лікування ОКР спрямоване на роботу з цими обсесіями та компульсіями, щоб допомогти людині повернути контроль над власним життям. Обсесії, до речі, можуть бути не тільки як думки, також як навʼязливі образи, картинки, сцени, які виринають в уяві. Зазвичай, є така послідовність: обсесії – в голові прокручується якась навʼязлива думка → вона неприємна, викликає страх, тривогу чи дискомфорт, огиду → людина вимушено виконує якісь дії, компульсії, які зменшують цю внутрішню напругу та переживання → а коли ці дії повторюються по колу, то вони вже стають обовʼязковим ритуалом. Далі життя особи з обсесивно-компульсивним розладом сповнюється цими обовʼязковими ритуалами, які вона не може не виконувати, бо болючі думки заполоняють розум. З часом, початкових ритуалів стає недостатньо і доводиться додавати нові, так життя вже наповнене обовʼязками та наслідками цих обсесій та компульсій.
Тематик ОКР безліч. Всі люди є індивідуальними і в кожного свої страхи, тому цей розлад дуже різноманітний. Більше того, протягом життя теми обсесивно-компульсивних розладів можуть змінюватися. З часу COVID набуло поширення наступне ОКР: навʼязливі думки і страх забруднення, мікробів. Як наслідок, компульсії – мити руки багато раз, протирати дезінфікуючими засобами руки, ґаджети, взуття. Прати одяг з вулиці кожного разу. Перемивати, на скільки можливо, продукти, предмети з магазинів. Все це повторювати обовʼязкову кількість раз. Обходити сміттєві баки. Не доторкатися до одягу інших людей. Відповідно уникати натовпу, людних місць.
Можуть виникати страх у вигляді образів, сцен, нанесення шкоди своїм рідним. Зокрема, у мам, які недавно народили малюка, і в татусів може зʼявитися страх якось нашкодити своїй дитині. Відчуття, ніби ти можеш збожеволіти і нашкодити іншим чи собі, роблячи суїцид. Щоб не мати цих переживань, особистість з ОКР починає уникати рідних людей. Уникає гострих предметів, якими, ніби то, можуть заподіяти шкоду. Так людина відчуває жах, коли чує історії інших на тему суїциду чи божевілля. Не може дивитися фільми на цю тематику. Не може читати новини. Все це може призвести до ізоляції від своїх близьких. Неможливості працювати. Все заполоняє ірраціональний страх!
Існує обсесивно-компульсивний розлад, про який люди можуть і не здогадуватися, що це розлад! Наприклад, ОКР стосунків, де є навʼязливі думки, що партнер(ка) недостатньо любить і може покинути чи зрадити. Попри те, що немає якихось реалістичних підстав, доказів. Або це можуть бути зациклення на дуже давніх подіях, які могли свідчити про зраду. Людина не може припинити думати про них зараз. Постійно прокручує це в голові. Відповідно, компульсіями будуть перевіряючі дії, пошук доказів (проглядання телефону, читання переписок, стеження). Часті перепитування, пошук звірень, надмірний контроль партнера(ки).
Відрізнити цей стан від звичайних ревнощів, маячного розладу та інших подібних проявів — завдання лікаря. Тільки фахівець зможе пояснити відмінності. Врахувати всі обставини, що впливають на ваш стан. Важливо пам’ятати, що лікування ОКР можливе! Сучасні методи терапії, зокрема когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) і медикаментозна підтримка, допомагають значно полегшити симптоми та покращити якість життя.
Обсесивно-компульсивний розлад, переважно, є змішаної форми, але бувають і тільки з обсесіями, або тільки з компульсіями.
Обсесії про:
Компульсії:
Якщо я перевіряю чи виключене світло, чи закриті двері, у мене ОКР?
Важливо, що обсесії – це не раціональні думки, людина переважно розуміє, що вони абсурдні, не логічні, вони є болючими для неї. А компульсії починають заважати нормально жити, людина розуміє, що ці дії не мають сенсу, але не вдається чинити їм супротив. Якщо ви, при виході з дому, перевіряєте чи все виключили, закрили, то це досить нормально. Але, якщо ви повертаєтеся додому, бо думки, що не виключили праску, не полишають вас, якщо ви ці всі перевіряючі дії робити по декілька разів, чітко визначену для себе кількість «три рази поглянути, чотири рази посмикати двері», коли ви вже фотографуєте чи робите відео, щоб вже точно мати докази для свого розуму, що все виключено – це вже ознаки обсесивно-компульсивного розладу. На відмінну від наших повсякденних звичок, ОКР викликає такий стан тривоги і дистресу, що це заважає жити, працювати, бути в соціумі, в стосунках.
Немає точно встановлених причин обсесивно-компульсивного розладу, є лише визначені фактори, які можуть впливати на виникнення цього розладу, зокрема:
«Не накручуй себе», «Не надумуй, просто переключися, займися чимось корисним» – саме такі фрази чують люди з ОКР від близьких, друзів, коли наважуються поділитися своїми стражданнями. Це не допомагає, навпаки, особа з ОКР ще більше починає відчувати себе, якимось не таким, слабким, не правильним. Такі «псевдопідтримки» сприяють стигматизації розладу (навішування ярликів), що посилює страждання людей з обсесивно-компульсивним розладом, заважає їх зверненню за професійною допомогою і, значно, ускладнює процес лікування ОКР. Це не є слабкість! Часто, обсесивно-компульсивним розладом страждають люди надмірно контролюючі, які є перфекціоністами і беруть багато відповідальності на себе.
ОКР – це не «надумування». Це нейробіологічний розлад, який існує в усьому світі. Є медичні протоколи лікування ОКР, адже це порушення, які виникають в роботі головного мозку, в нейромедіаторній системі. Це неможливо так легко контролювати, як здається! Неможливо просто «заборонити» собі думати про навʼязливу думку, це навпаки, призводить до ще більшого посилення обсесії!
На сьогодні не існує якихось спецефічних лабораторних чи інструментальних процедур для діагностики ОКР. Не можливо здати аналіз крові чи зробити МРТ, щоб виявити цей розлад. Діагноз обсесивно-компульсивний розлад встановлює лікар-психіатр, психотерапевт, інколи невропатолог. Часто, розлад є досить складним у діагностиці, бо може мати незвичайну тему обсесій. Лікар проводить з пацієнтом клінічне інтервʼю, де задає уточнюючі питання, досліджує анамнез пацієнта (історію життя та захворювання). Можуть надаватися шкали чи опитувальники, які допоможуть більш точно визначити діагноз, тяжкість стану та наявність вже супутніх розладів, адже обсесивно-компульсивний розлад може ускладнюватися депресією, генералізованим тривожним розладом та іншим. Може бути навпаки, коли ОКР не є головним діагнозом, а супутнім з іншим психічним розладом.
Специфічним тестом є Шкала Йеля-Брауна для обсесивно-компульсивного розладу (Y-BOCS). Також, можуть бути опитувальники для визначення інших розладів, такі як Шкала Бека для депресії, Шкала Бека для тривоги. У центрі «Емпатія» діагностикою ОКР займаються кваліфіковані спеціалісти. Не варто самостійно ставити собі діагноз — краще зверніться до професіоналів, які допоможуть розібратися у вашому стані та уникнути зайвого занепокоєння.
На жаль, обсесивно-компульсивний розлад вважається хронічним розладом. Навіть, якщо вдається в якийсь час повністю його позбутися, нема гарантії, що він не повернеться надалі. В часи стресу, після перенесення нейровірусних захворювань (таких як COVID), гормональних порушень, а інколи навіть просто зміна сезону року, може призвести до загострення ОКР. Тема навʼязливих думок може змінюватися на іншу, колись це були думки про можливе забруднення, потім це вже думки про зраду. Важливо розуміти, що існують протоколи лікування ОКР, які можуть, як не вилікувати зовсім, так значно полегшити стан, навчити жити повноцінне наповнене сенсами життя.
Дійсно, так буває, що ОКР чомусь виник і самостійно, через деякий час, сам минув. Але потім, велика ймовірність, що він повториться, через місяці чи роки. Якщо зовсім не звертатися за кваліфікованою допомогою, то це може призвести до «обростання» життя численними ритуалами, ізоляцією, обмеженнями. Можуть додатися інші ментальні проблеми, такі як депресія, генералізований тривожний розлад.
Є таке поняття, як обсесивно-компульсивний розлад особистості. Коли ОКР існує багато років, особливо, якщо він виник в час раннього дорослішання, це стає частиною особистості. Людина визначається надмірним перфекціонізмом, контролем, відсутністю гнучкості до буденності життя. Особа фіксована на правильності виконанні завдань, вимоглива до себе та інших, має багато правил, списків, пунктів, не може поступатися, змінювати порядок дій, планів. Є надмірно скурпульозною людиною, економною, моральною, жорсткою та впертою. А ОКР її оточує в усьому, в звичках, рутині, на роботі, ускладнює чи унеможливлює романтичні стосунки і, взагалі, із соціумом. Більш детально про це можете прочитати у нашому розділі про Розлади особистості.
ОКР – це розлад, який можна лікувати. Існують досить ефективні підходи, що допомагають значно покращити рівень життя. Навіть якщо навʼязливі думки чи дії будуть повертатися, лікування все одно може бути успішним. Існує два основні підходи в протоколах роботи з обсесивно-компульсивним розладом: психотерапевтичний та медикаментозний. Іноді застосовують обидва методи. Це необхідно у випадку значного вираження ОКР, важкого перебігу з надмірною тривогою або супутніми розладами.
Психотерапевтичний підхід є найефективнішим методом лікування ОКР. Зокрема, використовують когнітивно-поведінкову терапію (КПТ), терапію прийняття та відповідальності (АСТ) і діалектично-поведінкову терапію (ДПТ). Інші біхевіоральні методи також можуть застосовуватися додатково. Комплексний підхід залежить від індивідуальних особливостей кожного випадку. Завдання психотерапії – навчити клієнта справлятися з обсесіями здоровим способом без компульсивних дій. Важливо зрозуміти, що думки – це просто думки, і вони не завжди відповідають реальності. Психотерапія допомагає людині опанувати здорові стратегії подолання обсесій. Найбільш ефективним методом у подоланні обсесивно-компульсивного розладу є експозиційна терапія. Під час терапії клієнт разом із терапевтом складає список страхів. Вони ранжирують їх за ступенем інтенсивності. Далі людина поступово «занурюється» в ці страхи, уникаючи звичних компульсивних дій. Це допомагає побачити, що тривогу можна витримати і при цьому не втратити контроль. До цього процесу йдуть поступово, обережно та з підтримкою фахівця.
Медикаментозне лікування також може бути ефективним. Найчастіше використовують серотонінові антидепресанти (СІЗЗС або СІЗСН). Вони показують найвищу ефективність. При ОКР ці препарати можуть призначатися у вищих дозуваннях, ніж при інших тривожних розладах. Додатково, можуть призначатися заспокійливі препарати з інших груп. Медикаментозне лікування приймається від пів року і більше. Все залежить від тяжкості стану, супутніх розладів, динаміки процесу, що визначає лікар.
Наукові дослідження свідчать, що пацієнти які приймали лише медикаментозну терапію, зазначали покращення свого стану у 50-60% випадків. Проте, симптоми розладу часто поверталися швидше після припинення прийому препаратів. В разі проведення психотерапії відмічали помірні або суттєві покращення стану 80% людей. Обсесії чи потяг до компульсій потім зʼявляються, але пацієнти відчувають більше контролю і, значно легше вдається з ними справитися та мати своє повноцінне життя. Тому, кращими підходами є психотерапія ОКР або поєднання медикаментозного лікування з психотерапією. Головне — мати віру, готовність і терпіння. Процес терапії може тривати від декількох місяців, а в складних випадках — роки. Та наукові дослідження показують, що ОКР лікується і досить добре! У центрі «Емпатія» фахівці допоможуть зі встановленням діагнозу ОКР, якщо він взагалі є. Лікар визначить, чи існує потреба в медикаментозному лікуванні. Психотерапевти застосують ефективні сучасні протоколи роботи з даним розладом. Це допоможе вам жити своє краще життя!
Будь ласка, залиште свій відгук про наш центр за посиланням нижче.
ОКР – це психічний розлад, який характеризується постійними нав'язливими думками (обсесіями) і/або ритуальними діями (компульсіями), що людина виконує для зменшення тривоги. Це може сильно заважати повсякденному життю.
Ознаки ОКР включають постійні, неприємні думки або уявлення, від яких людина намагається позбутися через повторювані дії або ритуали. Це можуть бути страхи забруднення, потреба в порядку чи перевірці, що виконуються до надмірності.
Самостійне лікування ОКР складне, оскільки розлад вимагає професійного підходу. Проте когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) і, у деяких випадках, медикаментозне лікування можуть бути дуже ефективними при ОКР.
ОКР лікується переважно за допомогою когнітивно-поведінкової терапії, зокрема методики експозиції та заперечення реакції. У деяких випадках лікар може призначити антидепресанти або інші медикаменти, щоб зменшити симптоми тривоги.