Лікування шизофренії
Лікування шизофренії – це складний, але ефективний процес, який дозволяє контролювати симптоми та покращувати якість життя пацієнта. Сучасні методи включають...

Лікування шизофренії – це складний, але ефективний процес, який дозволяє контролювати симптоми та покращувати якість життя пацієнта. Сучасні методи включають...
Лікування шизофренії – це складний, але ефективний процес, який дозволяє контролювати симптоми та покращувати якість життя пацієнта. Сучасні методи включають медикаментозну терапію, психотерапію та соціальну підтримку. Важливо вчасно звернутися до фахівців, щоб підібрати оптимальне лікування шизофренії та досягти стабільної ремісії. Комплексний підхід допомагає зменшити прояви захворювання та сприяє соціальній адаптації.
Ще не так давно, кілька десятиліть тому, а подекуди навіть декілька років тому, люди з діагнозом шизофренії опинялися в ізоляції від суспільства. Їх запирали в лікарнях на багато років, інвалідизували і навішували «ярлик» непридатності, небезпечності і неповносправності. На щастя, часи змінюються і медицина, як наука, не стоїть на місці. Зараз, цивілізований світ рухається в напрямку, як тільки можливо залишати таких людей частиною суспільства, як найменший час тримати їх в умовах лікарні, а надавати перевагу прийому сучасних препаратів вдома, не відриваючи людину від її життя!
Шизофренія дуже різноманітна за своєю симптоматикою. Якщо спробувати описати її більш загальними словами, то це психічний розлад, при якому відбуваються порушення мислення особистості, її сприйняття, емоцій, волі та соціального функціонування. Галюцинації, маячіння не є обовʼязковими симптомами шизофренії, вони можуть бути, а можуть ніколи не статися. Більш важливими і обовʼязковими є порушення емоційної та вольової сфери, які будуть виражатися у поведінці людини, її почуттях. Цікаво, що за світовою статистикою шизофренія зустрічається приблизно у 1% населення незалежно від країни, регіону, раси чи історичного періоду, будь то мирний час чи війна. Важливо говорити про шизофренію відкрито, щоб розвінчувати навʼязані стереотипи про абсолютну небезпечність людей з шизофренією, адже все маловідоме викликає страх та відштовхує! Шизофренія – це стан, який піддається медичному лікуванню та запобіганню його розвитку та ускладнень.
Симптоми, які можуть бути при шизофренії, дуже різняться, адже існує декілька форм цього розладу, окрім цього перебіг теж є різний. Зокрема, можливі симптоми шизофренії можна розділити так:
Галюцинації, як вже зазначалося, не є обовʼязковим симптомом, їх може не бути. Проте, коли вони є, то дуже різняться в різних пацієнтів. Це зорові, слухові, нюхові, тактильні, вісцеральні (відчуття якихось змін в органах). В когось можуть бути за життя тільки слухові галюцинації, в когось додаються зорові чи інші. Пацієнти описують такі галюцинації, не завжди чіткими, з якимось розпливчастими обрисами, часто, люди розуміють, що тільки вони чують чи бачать це.
Слід зауважити, що тематика галюцинацій є дуже важливою. Це можуть бути якісь голоси, які лише говорять між собою, як радіо, а можуть бути імперативного, погрозливого характеру, коли галюцинації лякають та наказують, що робити. Саме такі розлади є небезпечними для самого пацієнта, адже він може нанести шкоду собі, скоїти суїцид або ж помилково завдати шкоди оточуючим.
Маячіння – це система хворобливих переконань, які бувають дивними, нелогічними і не піддаються корекції. Їх фабула (тема) теж різниться:
Але що є спільним для усіх форм шизофренії і є більш інвалідизуючим, це дефект особистості, до якого призводить шизофренія. Це поступове емоційне збіднення людини, втрата волі та мотивації до дій, які наповнювали б життя сенсами.
Це виглядає як так, що людина перестає бути схожою на себе, ніби поступово вигорає. Її емоції стають збіднілими, вона менше сміється, радіє, перестає отримувати задоволення від звичних для себе речей. Втрачається бажання чогось досягати, щось робити, аж до виконування своїх гігієнічних потреб, тому люди з шизофренією можуть виглядати недоглянутими, неопрятними, неакуратними. Лікування шизофренії має включати комплексний підхід, що дозволяє зберегти особистість і мотивацію до життя, запобігаючи подальшому розвитку дефекту.
У людей з шизофренією порушується тип мислення, стиль і послідовність мовлення. Вони можуть говорити не послідовно, розірвано, використовувати власно придумані слова. А емоції можуть не завжди відповідати, тому що людина розповідає. Наприклад, пацієнт говорить про щось сумне, але при цьому має байдужий вираз обличчя, або навпаки, посміхається.
Лікування шизофренії передбачає комплексний підхід, включаючи медикаментозну терапію, психотерапію та соціальну реабілітацію. Тож, як бачите, картина шизофренії дуже різноманітна. Важливо, що дуже невеликий відсоток людей є небезпечними агресивними до інших. Серед, умовно, здорових людей, так само є люди схильні до агресій!
Зважаючи, що статистика винекнення шизофренії дуже стабільна, і не залежить ні від історії людства, ні від локації чи рівня достатку та екології, це говорить про відсутність чіткого розуміння її походження. Можна відмітити лише теорії чи фактори, які можуть сприяти виникненню шизофренії, зокрема це:
Слід додати, що є багато інших припущень, які можуть підвищувати ризики цього захворювання. До таких факторів належать перенесення нейровірусів, глистяні інвазії, різні інфекції, вживання наркотиків та інші. Стать не є важливою при цьому захворюванні. Хворіють однаково, що жінки, що чоловіки. Але значимий є вік. Вперше шизофренія пробуджується переважно в молодому віці. У чоловіків ризиковими є 15-25 років, у жінок 20-30 років. Це не означає, що вона не може статися раніше чи пізніше. Ці роки є статистично частішими у пацієнтів з першими епізодами шизофренії. Рідкісним проявом шизофренії є у малих дітей, хоча такі випадки все ж таки відмічають. У людей більш старшого віку, тим паче, похилого, шизофренія є рідкісним явищем. Найбільш ймовірно, що просто ці люди не потрапляли в поле зору психіатрів раніше. Але її симптоми, особливо негативні, могли існувати вже змолоду.
На жаль, шизофренія є хронічним захворюванням. Поки що не винайшли ліків, які приводять до повного одужання. Але шизофренія має різні стадії та типи перебігу. Тут можна впливати на ці процеси. Шизофренія має періоди загострень. У ці періоди симптоми яскраво виражені. Переважно це «позитивні» симптоми: галюцинації, маячіння, зміни настрою, агресія. Людина може себе неадекватно вести. Вона може не розуміти, що з нею відбувається. В такі періоди можуть ставатися психози. Вони лікуються лише в умовах стаціонару.
До чи після загострень є періоди більш легкого перебігу захворювання. У цей час переважають «негативні» симптоми: емоційне збіднення, вигорання, відсутність мотивації. Є також стани ремісії. У період ремісії симптоми виражені мінімально. Вони можуть не так сильно порушувати життя людини. Чим частіше стаються загострення, тим швидше розвивається дефект особистості. Це виглядає як вигорання людини, зміни її особистості. Включає апатію, байдужість, втрата мотивації, соціальна ізоляція. Ціллю лікування шизофренії є досягнення «стишення» симптомів. Мета — призупинити розвиток хвороби. Це дозволяє, щоб симптоми мінімально впливали на життя людини та її якість життя.
Які є способи лікування шизофренії:
Медикаментозне лікування може включати різноманітні рецептурні препарати, якісь легкі препарати «на травах» тут не працюють! Є протоколи лікування шизофренії, які застосовуються в усьому світі. На даний час вони визнані найбільш дієвими. Медикаментозні препарати призначаються відповідно до симптомів захворювання. Лікар також враховує, як людина сприймає лікування та багато інших факторів. Ці фактори розглядає лікар-психіатр.
Дуже є важливим, виявляти шизофренію на ранніх етапах її прояву. Чим раніше почати лікувати це захворювання, тим більше можливостей запобігти його розвитку. Це допоможе уникнути прогресування і формування дефекту особистості. Регулярне спостереження у лікаря та прийом ліків допомагає запобігати загостренням захворювання. Це також сповільнює формування дефекта особистості. У центрі «Емпатія» наші лікарі-психіатри застосовують сучасні протоколи лікування цього захворювання та проявляють до пацієнтів турботливе та поважливе ставлення! Не соромтеся звертатися за діагностикою та допомогою, тут вчасність має велике значення!
Будь ласка, залиште свій відгук про наш центр за посиланням нижче.
Шизофренія – це хронічний психічний розлад, що характеризується порушеннями мислення, емоцій, сприйняття та поведінки. Основні симптоми включають галюцинації (найчастіше слухові), маячні уявлення, плутанину в думках, а також соціальну ізоляцію.
Шизофренія може мати кілька причин: генетична схильність, порушення в мозку, стресові ситуації, біохімічні зміни. Комбінація цих факторів може призвести до розвитку захворювання.
Ознаки шизофренії можуть включати дивну або неадекватну поведінку, порушення мислення, труднощі в спілкуванні, а також зміну настрою. Якщо ці симптоми зберігаються протягом тривалого часу, необхідно звернутися до психіатра.
Лікування шизофренії зазвичай включає медикаментозну терапію (антипсихотики), психотерапію та підтримувальну терапію. Важливо, щоб лікування було індивідуально підібране та проводилось під наглядом лікаря.