
Як часто ви ставите питання «Як ти?» Мабуть, часто! А як часто – «Як я?» Воно, навіть, звучить дивно на фоні першого. Ми всі так звикли помічати щось не те в інших, що іноді геть забуваємо дбати про себе. В цьому немає нічого злого, саме так зароджувалась медицина – зі спостережень за навколишнім.
Ми живемо в цікавий час, коли старе, ледве не палеологічне мислення про «терпи, бо всі терплять» змінюється на «дбай про себе, бо як тоді ти допоможеш іншим». І разом з тим, це час війн, пандемій, глобального потепління, інформаційного перевантаження. Це час, коли ми маємо боротись за себе, щоб мати сили змінювати світ на краще.
Загалом у світі одна особа з кожних чотирьох стикається з психічним розладом впродовж життя. За підрахунками, близько третини населення України пережило щонайменше один невротичний розлад протягом життя. А провокує його появу широке поняття «стрес».
Тривалий стрес може призвести до довгострокового викиду хімічних речовин, зокрема кортизолу, відомого як гормон стресу, який здатен пошкоджувати клітини мозку, погіршуючи його загальну продуктивність, а також зменшує мозок за допомогою клітинної атрофії. Це не тільки впливає на когнітивні здібності, але й може викликати депресію, тривожні розлади та порушення сну.
Що таке психічне здоров’я?
Психічне здоров’я – це стан, у якому людина може протистояти звичайним життєвим стресам, розвивати свої здібності, продуктивно працювати й робити внесок у суспільство. Ми маємо чуйно ставитись до нього і тому ця стаття написана, щоб допомогти вам допомогти собі.
Основні принципи профілактики психічного здоров’я:
1. Уважність до своїх переживань та поведінки
Не нехтуйте і не знецінюйте свої почуття. Ви важливі. Відстежуйте, що приносить вам задоволення і дозволяє розвиватись. Навчившись прислухатись до себе, розуміючи причини своїх тривог, ви зможете вчасно відстежувати зміни свого стану, активуючи раціональні сили для відновлення, а бонусом ще й краще розуміти близьких. Як наслідок – стійка психіка і міцні соціальні зв’язки.
2. Фізична активність
У людей, які мають регулярну фізичну активність, спостерігається низький рівень депресії і тривожності. Вони мають здорову самооцінку та набагато рідше мають проблеми зі зниженим лібідо. Необов’язково виснажувати себе щодня в тренажерній залі – можна просто прогулятися на свіжому повітрі в колі друзів чи сім’ї. Головне, щоб це стало звичкою.
3. Допомога іншим
Науковці виявили, що доброта й щедрість можуть допомогти поліпшити психічний стан завдяки створенню позитивних емоцій та відчуття важливості. Волонтерство, донатинг і невеликі добрі буденні справи сприяють підвищенню рівня нейромедіаторів, таких як дофамін, серотонін та ендорфін.
4. Спілкування
Добрі відносини з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, адже вони допомагають розвинути почуття приналежності до групи, дають можливість поділитися позитивним досвідом та отримати емоційну підтримку. Важливо спілкуватися в комфортному середовищі, уникаючи токсичних відносин.
5. Самореалізація
Відомий психолог Абрахам Маслоу говорив: “Самореалізація є найвищою потребою людини”. Це не про успішний успіх, а про отримання задоволення від того, що вам по душі. Це може бути приготування смачної домашньої їжі, гарні стосунки з друзями, навчання омріяної спеціальності, захоплення деревообробкою чи рибалкою, велопрогулянки чи фотографія.
Додаткові поради для підтримки психічного здоров’я
Окрім п’яти основних принципів, є ще кілька важливих звичок, які сприяють збереженню психічного здоров’я:
- Збалансоване харчування – дефіцит вітамінів та мінералів впливає на настрій та когнітивні здібності.
- Якісний сон – недосипання підвищує рівень стресу та тривожності.
- Цілеспрямованість – ставте перед собою реалістичні цілі та досягайте їх маленькими кроками.
- Керування стресом – медитація, дихальні практики та релаксація допомагають знижувати рівень кортизолу.
Висновок
Психічне здоров’я – це не розкіш, а необхідність. Турбота про себе – це не егоїзм, а спосіб стати кращою версією себе для близьких і суспільства. Використовуйте ці поради, інтегруйте їх у своє життя, і ви побачите, як зміниться ваше самопочуття. Ми, спеціалісти в психотерапевтичному центрі «Емпатія», бажаємо вам психічного благополуччя і готові допомогти вам у прагненні його досягти!